Intermittent Fasting(Aralıklı Oruç)

Nedir bu son zamanlarda sürekli oradan, buradan duyduğum IF? Intermittent Fasting? Aralıklı Oruç?

Nasıl uygulanır? Bana faydaları ne olur? Diyenler arkanıza yaslanın.

Aralıklı oruç 1945’li yıllardan günümüze süregelen bir sağlıklı beslenme tarzı aslında. 2000’li yıllarda yapılan araştırmalar kanıtlanmış, yağ yakımı, kilo verme ve yaşlanma karşıtı bir yöntem olarak fazlasıyla tercih edilen bir beslenme tarzı olmuştur.

Diğer beslenme tarzlarından farklı olarak Intermitting Fasting sağlıklı beslenmede yenilen besinlerden daha çok besinlerin ne zaman yendiğiyle doğrudan ilişkilidir. Bu beslenme tarzında vücudun zamanlamasına fazlasıyla önem verilir. Amaç vücudu daha az yormak, gerektiği zamanlarda, doğru besinlerle beslenmektir.

Adından da anlaşılacağı gibi, bu beslenme tarzında bilinçli olarak öğünleri atlamak, beslenmeye ayrılan süre dışındaki zaman zarfında aç kalmaya dayanıyor. Beslenme zamanı dışındaki oruç zamanında bol bol su içmek fazlasıyla önemli! Yani burada kullanılan oruç kelimesini kalorili besin tüketmemek gibi düşünebilirsin.

Çok fazla Intermittent Fasting modeli olmasına rağmen, sık sık tercih edilen iki tip var:

  • Belirli Aralıklarda Beslenme: Bu beslenme düzeninde gün içerisinde belli saatlerde beslenme yapılıyor. Genellikle 4,6 ve 8 saatlik periyotlar tercih ediliyor. Yani; 8 saat periyotlu bir aralıklı oruç yapıyorsan, günün 16 saatinde hiçbir şey yemeyip, 8 saatlik süre zarfında beslenme yapabilirsin.
  • İki Öğün Atlayarak 24 Saat Aç Kalmak: Bu beslenme tipinde oruca girilecek gün akşam 8’e kadar normal şekilde beslenilir. Akşam 8’de oruca girilir ve ertesi gün sabah ve öğle öğünleri atlanılarak akşam 8’de oruç bozulur, akşam yemeği yenilir.

Vücudun hangisine daha yatkınsa kendine göre bu beslenme tarzlarından birisini uyarlayabilirsin. Benim tercihim belirli aralıklarla beslenme tarzından yana. Öğlen 12’den akşam 8’e kadar normal ve sağlıklı besinlerle günümü tamamlıyorum. Akşam 8’den ertesi gün 12’ye kadar oruca giriyorum. Böylelikle sadece kahvaltıyı geç yapmış olarak günü devam ettiriyorum.

Oruç tutulan süre zarfında şekersiz, sütsüz, sade kahve, bitki çayları içilebiliyor. Oruç boyunca bol su içmek metabolizma açısındansa oldukça önemli. Kahve ve bitki çaylarını tüketirken de tükettiğin miktarlara göre su miktarını arttırmayı unutmamalısın. Vücudunun su miktarı oldukça önemli.

Aralıklı oruç şeklinde beslenmek bence gerçekten vücudu rahatlatıyor ve de yağ yakımına yardımcı oluyor. Sana tavsiyem haftada en az 2-3 gün aralıklı oruç yapman. Böylelikle vücudunun dinlenmesini, depo edilen yağları kullanmasını sağlayabilirsin.

*Çok önemli bir uyarı olarak, oruç süresince, sağlıklı beslenmede oldukça yaygın olan “bulletproof coffee” yani hindistan cevizi yağlı kahveyi de içmemelisin. Doymuş yağ da olsa, oruç zamanı boyunca içmemek gerekiyor.

Merak ettiğin başka noktalar olursa yorum yazabilirsin.

Sevgiler.

IMG_6455