NEDİR BU IKIGAI?

IKIGAI: En kısa haliyle varoluş sebebi.

Dünyaya gelmiş her canlının özünü bulma şekli diyebiliriz aslında. Uğraş, misyon, tutku, zevk, meslek her şeyin kesişiminde hayattan zevk alma şekli, varoluş amacına kavuşmak.

Günümüzde herkesin gün sonundaki tek gayesi mutluluk aslında. Herkes, her an, bir yerlerde, bir şeylerde mutluluğu arıyor. Oysa en büyük hata burada başlıyor. Mutluluk ne birilerinde, ne bir yerlerde ne de bir şeylerde. Mutluluk sende! En derininde!

Eğer sen de hayatı kovalamaktan uzaklaşıp, kendine yönelip, IKIGAI’ni bulmak için çabalarsan o gerçek mutluluğa kavuşmana hiçbir engel kalmayacak. Sevdiğin işte çalışmıyor olabilirsin, sevdiğin insanlarla bir arada olmayabilirsin, sevdiğin bir şehirde yaşamıyor olabilirsin bunlar senin kendini bulmana engel değil! Sen her sabah uyandığında nasıl başlıyorsun gününe? Ne kadar hareket ediyorsun? Kendin için ne yapıyorsun? Bedenin için ne yapıyorsun? Bırak sosyal medyadaki yalandan, süslü püslü hayatları! Seni geliştirmeyen, seni kendine yöneltmeyen şeylerden uzaklaş. Sana faydası olan, sana iyi gelen şeyleri bul. Kendine yönel. En çok nelerden keyif alıyorsun mesela? Bir düşün! Bir düzen oluştur kendine ve rutine koy sevdiğin şeyleri. Emin ol bambaşka birisi olacaksın.

Bedenini önemsersen, hayatının kalitesi fazlasıyla artacak buna emin olabilirsin. Japonlar en uzun ve en kaliteli yaşayan toplumlar olarak göz dolduruyor. Peki nasıl mı? Herkes kendi mutluluğu için, barış içinde yaşıyor, herkes birbirini seviyor, yardımlaşmalar, en küçük güzel gelişmeleri kutlamak, hareket etmek ve de sağlıklı yaşam vazgeçilmezleri. Bir de herkesin en çok yaptığı eylem: “gülümsemek!”. Gülünce güzelleşiyor dünya diyorum. Ne mutlu ki buna inananlar da artıyor günden güne.

Önce aynadakine, sonra herkese; gülümse!

Sağlıklı yaşamsa yaşam anahtarı.

Bir de Japonya’da “Hara Hachi Bu”  diye bir kavram var ki bu çok doğru. Anlamıysa, neredeyse doyduğunu ama biraz daha yiyebileceğini hissettiğinde yemeyi bırak! Halkın büyük kısmı bu kavrama yürekten inanıyormuş. Bizim dinimizde de buna benzer şeyler bulunmakta ama millet olarak yemek için yaşamı benimsediğimizden maalesef fazlasıyla uzak kalıyoruz bu kavrama.

İnsanız, yapımız gereği sürekli oturmaya değil, hareket etmeye meyilli varlıklarız. Hareket etmek içinse kimse spor salonuna gitmek zorunda değil. Japonya’da şirketlerde topluca esneme saatleri bulunmakta, köylerde yaşayanlarsa bahçelerinde uğraşıyor, 80 yaşındakiler bile yürüyor, bisiklet sürüyor..Her yaşın güzelliğinin bilincinde herkes.

Biz de bahaneleri bir kenara atarsak hareketli yaşama geçmek çok kolay. En basitinden, işten eve giderken yürüme mesafesinde in ve eve yürü, izin günlerinin birkaç saatini kendine ayır, altın değerinde o saatler! Her sabah esneyerek başla güne, işe gidiyor olsan da uyku saatlerine dikkat et, biraz erken uyan ve esne! Vücudunu rahatlatırsan, zihnini de rahatlatırsın. İş yerindeki stres koymaz, omzundaki hayatın yükü hafifler en güzelinden!

İnanıyorum ki gün gelecek ve bizim ülkemizde de bu tarz bir yaşam olacak.

Er ya da geç!

Japonların en sevdiğim özelliklerinden birisi de şu oldu; herkes her yaşın kıymetini biliyor. Kimse “benden geçti!, bu yaşta olur mu?” tarzı söylemlerde bulunmuyor. 90. yaş günü olsa bile coşkuyla kutlanıyor, her gün en güzel günmüş gibi, her yaş en güzel yaşmış gibi yaşanıyor. Aşkla, tutkuyla!

Sadede gelecek olursak, hep aynı noktada sonlanıyor hayatın güzel tarafı.

Sende!

Aynadakine her sabah gülmeyi çok görme,

Hatalarıyla, başarılarıyla, tutkularıyla, özünde olduğu gibi sev onu!

Her gün kendine zaman ayır, esne, hareket et.

Yediklerine dikkat et! Çöp gibi değil, hazine gibi bak midene.

En çok yapman gereken şeyse; gülümsemek.

Hoşgörülü ol sonra, yanından geçenlere, marketteki kasiyere, karşına çıkan herkese karşı. Tüm kaba insanlara inat!

En çok sevdiğin şeyleri bul ve büyük tutkularla sarıl onlara.

İlk ve son başrolün bu hayat. Aklından çıkartma bunu.

IKIGAI’ni bir an önce bulman, kendine kavuşman dileklerimle!

Sevgiler, yürekten.

One thought on “NEDİR BU IKIGAI?

  1. O kadar iyi geldi ki bu yazı… Bahsettiğinşz çoğu noktayı hayatıma uyguluyorum ama bundan sonra daha fazla dikkat edeceğim noktalar var. Çok teşekkür ederim bu güzel yazı için!

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

<span>%d</span> bloggers like this: